SM-systém je súbor jednoduchých a účinných cvikov založených na aktivácii svalových špirál. Tie sťahujú obvod tela, vyrovnávajú chrbticu do strednej línie a vytvárajú silu nahor, ktorá chrbticu naťahuje. Tým sa uvoľňujú blokády chrbtice, zvyšujú sa medzistavcové platničky a rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebeniu kĺbov. Pre správne cvičenie, ktoré chrbtici prospieva, je dôležitá pozícia tela, charakter cviku, použitá sila, rýchlosť, dĺžka a intenzita cvičenia.

Metóda SM-systém sa vyvíja viac ako 30 rokov. Už 25 rokov sa používa v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou. Využívajú ju aj vrcholoví športovci na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov. Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožná klenba). Je vhodné pre všetkých od 5 do 100 rokov. SM-systém je založený na zisteniach, že väčšinu bolestí chrbta spôsobuje nerovnováha svalov spôsobená predovšetkým nesprávnym držaním tela.
 Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Niektoré svaly sú stuhnuté,iné  oslabené a niektoré skrátené.


SM-systém je liečebný, regeneračný a rekondičný telocvik, ktorý:

  1. navracia svalom harmóniu (uvoľňuje, naťahuje, posilňuje)
  2. učí človeka správnemu držaniu tela
  3. navracia telu schopnosť špirálovej stabilzácie tela pri pohybe, čiže navracia chrbtici  schopnosť naťahovať sa a stláčať pri každom kroku, čo je podstatou jej regenerácie.

Cvičenie sa vykonáva s pružným lanom, ktoré má presnú dĺžku a pružnosť, preto ho nie je možné nahradiť ničím iným. Cvičenie je vhodné aj pri akútnom bolestivom stave, kedy prináša úľavu. Každodenné 10-15 minútové cvičenie umožňuje udržať svaly v optimálnom zdravom stave a tým aj telo bez bolesti.

Ak máte otázky ohľadom cvičenia, kontaktujte našu lektorku:

Blanka, tel: +421 908 955 308

Simonka , tel: +421 907 287 201